Collection: Harvest Inspired Art
Before I became an oil painter, my interest in fruits was primarily centered on whether it was ripe enough, or sweet enough, and how it will satisfy my appetite. But when my eyes were re-trained to see the beauty in everyday things, I began to notice their colors and shapes, their intricate interiors, even how a seed is nestled within. Now, fruits and vegetables go through a modeling session for my paintings before they get eaten or cooked!
To learn more or purchase, click image below.
-
"A Box of Cuties" giclee print
- Regular price
- from $45.00
- Sale price
- from $45.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
"An Apple a Day" giclee print
- Regular price
- from $45.00
- Sale price
- from $45.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
"An Orange Fruit" giclee print
- Regular price
- from $45.00
- Sale price
- from $45.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
"Apple Harvest" 12x12 original painting
- Regular price
- from $720.00
- Sale price
- from $720.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
"Apple Harvest" giclee print
- Regular price
- from $45.00
- Sale price
- from $45.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
"Avocado" giclee print
- Regular price
- from $45.00
- Sale price
- from $45.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
"Larger than Life Blueberries" 12x12 original painting
- Regular price
- from $720.00
- Sale price
- from $720.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
"Life's Lemons" 12x12 original painting
- Regular price
- from $720.00
- Sale price
- from $720.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
"Strawberry Duo" giclee print
- Regular price
- from $45.00
- Sale price
- from $45.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
"Vitamin C"
- Regular price
- from $720.00
- Sale price
- from $720.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
"Vitamin C" giclee print
- Regular price
- from $45.00
- Sale price
- from $45.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
"Waiting to Ripen" giclee print
- Regular price
- from $45.00
- Sale price
- from $45.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out